Správna starostlivosť

Tipy k čisteniu, údržbe a vetraniu vašich plastových okien

Starostlivosť o okenné rámy

Okenné profily Rakystav sa vyrábajú z vysokokvalitného plastu odolného proti počasiu a sú nenáročné na údržbu. Na čistenie hladkých, bezpórových a hygienických plôch potrebujete len slabý roztok čistiaceho prostriedku. Znečistenia spôsobené prachom a dažďom sa dajú odstrániť veľmi rýchlo.
Na čistenie nepoužívajte žiadne prostriedky na drhnutie (abrazívne prášky – ani tekuté), ktoré ničia povrchy alebo chemikálie, ako je rozpúšťadlo, benzín alebo podobne. Ak sa na vašich oknách jedného dňa objavia nečistoty, ktoré nemôžete odstrániť podľa vyššie uvedeného návodu, obráťte sa na odbornú predajňu s oknami a požiadajte o radu.

Starostlivosť o okenné tesnenia

Tesnenia na vašich plastových oknách sú vyrobené z vysokokvalitného plastu, ktorý odolá počasiu a starnutiu. Pri čistení okna by ste mali z tesnení pravidelne odstrániť prach a nečistoty.

Pravidelným používaním špeciálnych silikónových olejov môžete niekoľkonásobne predĺžiť elasticitu a funkčnosť okenných tesnení.
Čistiaci prostriedok na tesnenia kúpite v špecializovanom obchode s oknami.

Starostlivosť o okenné kovanie

Kovania si udržia svoju pohyblivosť a funkciu vďaka sporadickému mazaniu. Pohyblivé časti kovania je potrebné namazať pár kvapkami oleja a miesta uzáverov mazivom bez kyseliny alebo vazelínou. Tým dosiahnete funkčnosť svojho okna. Ak potrebujete ďalšie informácie, obráťte sa na špecializovanú predajňu s oknami.

Vetranie a kúrenie

Moderné plastové okná sú samé, ale aj v škáre ku stavebného objektu, utesnené tak, aby nevznikala žiadna prirodzená výmena vzduchu. Ten, kto sa stará o potrebnú výmenu vzduchu, môže vďaka moderným plastovým oknám ušetriť náklady na kúrenie a dosiahnuť zdravú klímu v miestnosti.
Priečne vetranie pomocou proti sebe umiestnených okien je rýchle a efektívne, pretože len jedno jediné otvorené okno niekedy nestačí. Na výmenu vzduchu tu stačí päť minút. Pri nárazovom vetraní potrebujete na výmenu vzduchu asi 10 minút.

Najlepšie výsledky dosiahnete pri troch až štyroch vetraniach za deň. Mali by ste ale dbať na to, aby prúdeniu vzduchu pri vetraní nič nebránilo (napr. nábytok). Pri varení, kúpaní a sprchovaní vzniká v miestnosti viac vlhkosti, preto je potrebné v kuchyni a kúpeľni vetrať viac. V zásade platí: orosené okno je najlepším znakom, že je potrebné vyvetrať.

Aby ste podporili výmenu vzduchu, môžete použiť vetrací systém Basic Air plus® alebo REGEL-air®.

Riadne vyčistenie vášho plastového okna po osadení

Napriek najväčšej svedomitosti pri osádzaní, môžu na okne zostať zvyšky nečistôt, ako sú zvyšky malty, lepidlo na tapetovanie, silikón, pena atď. Zvyšky malty a šmuhy od farby sa dajú odstrániť pomocou polotvrdej špachtle opatrným trením boku špachtle a zotrením vlhkou handrou.

Dávajte pozor na to, aby ostré zrnká malty nezanechali na povrchu žiadne škrabance. Zvyšky lepidla na sklených plochách opatrne zotrite šikmým ťahaním žiletky.